2160544145_a2e4ed61df_bKorzystanie z bankomatu jest dzisiaj bardzo popularnym sposobem na wypłacanie pieniędzy ze swojego konta. Cała operacja nie jest skomplikowana, a bankomaty uważane są za bezpieczne, jednak czasami zdarza się, że mimo włożenia karty i wstukania kodu PIN bankomat odmawia wypłaty pieniędzy. Powodem może być zwykła usterka techniczna albo brak pieniędzy z bankomacie, ale równie dobrze może to być też sygnał, że ktoś próbuje skraść pieniądze innych klientów.

Dopóki nieudana próba pieniędzy nie wiąże się z pobraniem środków zgromadzonych na koncie, nie ma większego problemu. Co jednak w sytuacji, gdy bankomat nie wypłaci nam pieniędzy, ale żądana kwota zniknie z naszego rachunku? Gdy bankomat pokaże na ekranie komunikat informujący o błędzie technicznym, wystarczy tylko odebrać wydruk i zgłosić się do swojego banku, a pieniądze zostaną bez problemu zwrócone na konto. Jeśli jednak bankomat nie zauważy żadnego błędu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z próbą kradzieży.

Jak to działa? W miejscu, gdzie bankomat wydaje pieniądze, przestępcy umieszczają coś w rodzaju torebki, która przejmuje wypłacane pieniądze. Dlatego bankomat potwierdza, że dokonał wypłaty, mimo że klient nie odebrał swojej gotówki. W takiej sytuacji trzeba od razu zgłosić to w swoim banku, a także zawiadomić policję i firmę serwisującą bankomat. Złodzieje w pewnym momencie będą musieli wrócić po swoje pieniądze, a wtedy jest największa szansa na ujęcie ich w miejscu przestępstwa.

Korzystając z bankomatu należy pamiętać, by wybierać tylko te sprawdzone placówki, najlepiej w często odwiedzanym miejscu, na przykład przy banku. Z bankomatu nie powinno się korzystać w pośpiechu, bo wtedy łatwiej przeoczyć coś niepokojącego. Lepiej też unikać wypłacania pieniędzy w nocy. Złodzieje mogą też umieszczać w bankomatach urządzenia skanujące karty i kamerki, za pomocą których da się podejrzeć wstukiwany PIN. Jeśli więc tylko cokolwiek przy bankomacie wydaje się nam podejrzane, lepiej wstrzymać się z wypłatą pieniędzy.

Print Email