373182_9631Polacy najczęściej gromadzą oszczędności na nowe mieszkanie, dostatnią emeryturę i edukację swoich dzieci. 18,5 procent oszczędzających zbiera pieniądze na przysłowiową czarną godzinę, a ponad połowa Polaków stara się w miarę regularnie odkładać część swoich dochodów. Jednak tylko 5 procent oszczędzających Polaków deklaruje odkładanie pieniędzy na czysto konsumpcyjny cel, na przykład nowy telewizor czy samochód.

Ta tendencja utrzyma się również w 2012 roku. Wzrasta również świadomość Polaków co korzyści długofalowego oszczędzania – rok temu tylko około 5 procent osób gromadziło pieniądze na przyszłość, teraz podobne zachowanie deklaruje ponad 20 procent. Największą motywacją do robienia oszczędności jest myśl o przyszłości swoich dzieci – rodzice chcą zapewnić swoim pociechom dobrą edukację albo przeznaczyć zgromadzone pieniądze na kupno własnego mieszkania. Co ciekawe, do przyszłości i edukacji dzieci największą wagę przywiązują mieszkańcy wsi, podczas gdy mieszkańcy miast częściej gromadzą pieniądze z myślą o swojej przyszłej emeryturze.

Większa liczba osób oszczędzających pieniądze to w dużym stopniu efekt reformy emerytalnej i debat z nią związanych. Polacy zaczęli rozumieć, że ich dostatnia przyszłość jest przede wszystkim efektem własnej zapobiegliwości, dlatego tak ważne jest umiejętne oszczędzanie na własną emeryturę. Jednak wiedza na temat dostępnych środków do pomnażania pieniędzy jest jeszcze stosunkowo mała i dla większości osób oszczędzanie wiąże się głównie ze składaniem pieniędzy na lokatach. Ale banki systematycznie powiększają swoją ofertę oszczędnościową i starają się do niej zachęcać swoich klientów.

Polacy oszczędzają też na własne mieszkanie. Oczywiście większość będzie zbierać tylko na wymagany wkład własny, ale nawet kilkanaście procent kupowanej nieruchomości pozwala uzyskać korzystniejsze warunki kredytowe, co również będzie miało wpływ na domowe finanse. Jednocześnie Polacy wciąż uważają, że kupno własnego mieszkania jest najkorzystniejszą formą lokowania własnego kapitału.

Osoby o niższych zarobkach częściej gromadzą oszczędności na niespodziewane wydatki, z kolei osoby lepiej zarabiające starają się dzięki swoim oszczędnościom poprawić komfort życia. Okazało się też, że chęć oszczędzania wzrasta z wiekiem i to osoby po 55 roku życia są najbardziej zdyscyplinowane w gromadzeniu oszczędności.

Print Email