Rynek lokat bankowych

Oprocentowanie lokat bankowych nie spada już w tak szybkim tempie. W czerwcu obniżka sięgnęła 0,16 p.p., co w skali roku daje 2,7 procent. Dużych obniżek nie udało się uniknąć, skoro stopa referencyjna spadła z poziomu 4,75 do 2,75 procent.

WIBOR 3M skurczył się o 2,2 p.p. do poziomu 2,72 procent. Najmniej stratni są właściciele lokat kwartalnych i dwuletnich. Na rynku nie znajdzie się już lokat dających więcej niż cztery procent w skali roku. Co lepsze oferty wymagają od klientów spełnienia szeregu warunków. Nie można też zdeponować dowolnie wysokiej sumy, bo limity sięgają około 10-20 tysięcy złotych.

Na czele rankingu najlepszych ofert znalazły się FM Bank oraz Getin Bank. Dobre oferty ma również Idea i Meritum Bank. Jednak w przypadku lokat miesięcznych konkurencję deklasuje Getin Online, dając 5,5 procent, przy limicie 20 tys. zł.

Spadki oprocentowania lokat zbiegają się w czasie z zakończeniem cyklu cięcia stóp procentowych. Klienci są mocno rozczarowani pogarszającymi się warunkami oszczędzania, więc rezygnują z depozytów.

Od lutego 2013 roku z depozytów zniknęło 15 miliardów złotych, a wiele wskazuje na to, że odpływ klientów potrwa jeszcze przynajmniej kilka tygodni. Analitycy spodziewają się jednak stabilizacji rynku lokat bankowych, bo średnie oprocentowanie zaczyna równać się z poziomem stopy referencyjnej i stawki WIBOR.

Print Email