Najlepsze lokaty w kwietniu

Przez ostatnie dwa miesiące oprocentowanie najlepszych lokat bankowych zmniejszyło się o prawie 1 p.p, a średnia obniżka oprocentowania depozytów to około 0,5 p.p. Spadek oprocentowania to konsekwencja cięć przeprowadzonych ostatnio przez Radę Polityki Pieniężnej.

Największe korekty miały miejsce w małych i średnich bankach, które wykorzystały działania RPP do zmiany oferty na mniej korzystną dla klientów. Nie ma więc już co liczyć na lokaty pięcioprocentowe i lepsze. Największy zysk dają obecnie lokaty dwuletnie, ale wysokie oprocentowanie często łączy się z dodatkowym produktem, na przykład założeniem konta osobistego. W przypadku lokat 12-miesięcznych najkorzystniejsze są oferty Toyota Banku, FM Banku oraz Meritum Banku.

Te dwa ostatnie, razem z Getin Bankiem, dają też najwyższe oprocentowanie lokat 6-miesięcznych. Pod względem lokat trzymiesięcznych najlepiej prezentuje się oferta Inteligo. Kurczy się też liczba lokat, na których da się zarobić więcej niż cztery procent – analitycy przewidują, że znikną one z rynku w przeciągu kilku miesięcy. Lokaty tracą na atrakcyjności, bo banki ograniczyły liczbę kredytów, a wskaźniki inflacji spadają.

Warto uważać na wyjątkowo atrakcyjne warunki depozytowe, bo banki dają wysokie oprocentowanie dla lokat progresywnych albo dla takich lokat, których po zakończeniu terminu nie da się już odnowić bądź jest to możliwe na znacznie gorszych warunkach.


Print Email