Opinie na temat SKOK-ów

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe od czasu do czasu wzbudzają kontrowersje, głównie za sprawą swoich powiązań ze światem polityki i niepewną sytuacją finansową. Wątpliwości wzbudza też cała struktura funkcjonowania SKOK-ów.

Nieprzychylne opinie na temat Kas nie służą rynkowi oszczędności. Polacy oszczędzają mało, a informacje o nieprawidłowościach w sektorze finansowym na pewno nie zachęcą tych niezdecydowanych. SKOK-i działają od dekad, a w tej chwili do Kas należy prawie 2,5 miliona członków. SKOK-i często są przeciwstawiane bankom jako instytucje mniej pewne, co nie do końca jest prawdą.

Najpoważniejszy zarzut dotyczy wysokiego odsetka złych pożyczek – aż 30 procent całego portfela. Kasy są jednak zabezpieczone przed utratą środków, w bardzo podobny sposób, jak czynią to banki. SKOK-i zorganizowały Fundusz Stabilizacyjny, do którego odprowadzane są składki, ponadto Kasy są ubezpieczone na 100 tysięcy euro.

Powiązania z politykami na pewno Kasom nie służą, bo transparentności finansowej należy wymagać od każdej instytucji finansowej w kraju. Dobra wiadomość jest taka, że od lipca SKOK-i objęte zostaną Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Print Email