Pożyczki hipoteczne

Pożyczki hipoteczne różnią się od kredytów mieszkaniowych tym, że pod zastaw nieruchomości pożycza się pieniądze na dowolny cel.

Pożyczki hipoteczne są nisko oprocentowane stanowią więc tani sposób na pozyskanie większej sumy pieniędzy. Na cele konsumpcyjne Polacy zadłużyli się w ten sposób na ponad 18 miliardów złotych.

Jedna ósma pieniędzy pożyczonych na konsumpcję pochodziła w ubiegłym roku właśnie z pożyczek hipotecznych. W tym roku wartość pożyczek hipotecznych może jeszcze bardziej wzrosnąć, bo obowiązują w tej chwili atrakcyjne stopy procentowe.

Rzeczywista stopa procentowa wynosi 21,6 procent, tymczasem dla pożyczek hipotecznych marża nie przekracza pięciu procent, a oprocentowanie opiera się na WIBOR 3M.

W skali roku to góra osiem procent, a więc znacznie mniej niż przy kredytach konsumpcyjnych. Pięcioletnia pożyczka na 50 tysięcy złotych da miesięczną ratę w wysokości 999 złotych, podczas gdy pożyczka gotówkowa będzie kosztować miesięcznie około 1280 złotych.

Tyle że pożyczkę gotówkową zaciąga się bardzo szybko, załatwianie formalności przy pożyczce hipotecznej trwa znacznie dłużej.

Print Email