Lokata bankowa - pomnażanie oszczędności bez ryzyka?

Sposób w jaki zarabiamy na lokacie bankowej jest bardzo przejrzysty. Deponujemy w banku środki finansowe na z góry znany okres. Za ten okres bank wypłaca nam wynagrodzenie, które przyjmuje postać odsetek. Są one generowane dzięki temu, że zdeponowane środki podlegają oprocentowaniu. Zwykle odsetki wypłacane są dopiero po zakończeniu lokaty, jednak zdarza się, że mogą wpływać na nasze konto nawet co miesiąc.

Po zakończeniu lokaty otrzymujemy zwrot wpłaconych środków. Niestety zakładając lokatę na ustalony czas nie powinniśmy zrywać jej przed jego upływem. Oczywiście mamy do tego prawo, gdyż to my jesteśmy właścicielami środków, jednak będzie skutkowało to brakiem zysków. Istnieją jednak elastyczne lokaty bankowe, które przewidują zachowanie prawa do odsetek, nawet, gdy nie dotrzymamy terminu zapadalności lokaty. W takim przypadku jest to jednak jasno powiedziane w ofercie.

Pewne zyski

Lokaty bankowe to zysk bez ryzyka. Dzieje się tak, gdyż z góry wiemy ile zarobimy. Zysk ten jest bezwarunkowy, chyba że nie dotrzymamy umowy w zakresie terminu depozytu. Wyjątkiem od tego jest wspomniana sytuacja, gdy oferta lokaty przewiduje taką możliwość. Pieniądze na lokacie, tak samo jak wszystkie środki trzymane w banku podlegają gwarancji specjalnego funduszu. Dzięki temu nawet w przypadku i tak mało prawdopodobnego upadku banku, możemy być pewni ich zwrotu. Dzięki temu lokata bankowa jest inwestycją praktycznie pozbawianą ryzyka.

Lokaty bankowe a podatki

Niestety lokaty bankowe tak jak i inne formy inwestowania wiążą się z koniecznością uiszczania podatków w przypadku wypracowania zysku. Mowa tu o podatku od zysków kapitałowych, który pomniejszy nasze zyski o 19 procent. Na szczęście to nie my jesteśmy zmuszeniu to rozliczania się z lokat bankowych przed fiskusem. To bank bowiem ma obowiązek naliczyć stosowne odsetki i odprowadzić za nas podatek.

Internetowe lokaty bankowe

W czasach bankowości internetowej także i lokaty mają swoje odpowiedniki "online". Zakłada się je w całości przez Internet bez konieczności odwiedzania placówek banku. Jest to rozwiązanie komfortowe i bardzo często najlepsze lokaty bankowe mają charakter internetowy. Oznacza to, że właśnie oprocentowanie lokat online jest tą promocyjną ofertą, proponowaną nielicznym.

PrintEmail

 Donte Jackson Jersey