Ranking kredytów mieszkaniowych I kwartał 2012

1239216_23530759Statystycznie w 2012 roku marże kredytów będą szybowały w górę, zwiększą się także inne wymagania, na przykład konieczny będzie teraz wyższy wkład własny. Ale niektóre banki zdecydowały się wyjść naprzeciw klientom i obniżyły koszty kredytowe. Na większe marże zdecydował się Alior bank, DnB Nord, ING BSK, Kredyt Bank, mBank, MultiBank, Pekao, Polbank oraz Raiffeisen. Z kolei o kilka dziesiątych punkta procentowego swoje marże obniżył BGŻ, BOŚ, DB PBC, Getin Noble Bank oraz Nordea. W pozostałych bankach wysokość marży została na takim samym poziomie. Marżę w wysokości do jednego p.p. mają na dzisiaj banki: BGŻ, BZ WBK, Citi Handlowy, DB PBC, Euro Bank i Nordea Bank. Na obniżki marż nie ma co jednak liczyć w przypadku kredytów walutowych, których w ogóle ubywa z oferty bankowej.

Wyższa marża to nie jedyny problem kredytobiorców. Ich zdolność kredytowa obniżyła się średnio o kilkadziesiąt tysięcy złotych, a jeśli końcówka okresu spłaty zadłużenia zbiegnie się z przejściem na emeryturę kredytobiorcy, zdolność będzie jeszcze niższa. W przypadku kredytów walutowych zdolność finansowa większości polskich rodzin obniżyła się o 30 procent. Najkorzystniejsze warunki spłaty kredytu w złotówkach oferuje DB PBC. Marża wynosi 0,8 p.p., a przy tym bank zrezygnował z pobierania prowizji. Jednak aby skorzystać z takich warunków trzeba założyć w tym banku konto osobiste i otworzyć kartę kredytową. DB PBC oczekuje także od swoich klientów uczestnictwa w programie inwestycyjnym, gdzie miesięczna składka wynosi 180 zł – w zamian za to rata będzie niższa o około 50 zł. W DB PBC można się zadłużyć aż na 40 lat, ponadto bank godzi się finansować sto procent wartości nieruchomości. Drugi w rankingu jest bank Pekao. Tutaj prowizja wynosi 1,29 p.p., bank nie nalicza też prowizji. Oczekuje za to założenia konta, korzystania z karty debetowej i kredytowej oraz opłacania w banku ubezpieczenia zakupionej nieruchomości. Dodatkowa zniżka 0,1 p.p. przysługuje tym klientom, którzy zdecydowali się na udział w programie inwestycyjnym. Trzecim najlepszym bankiem jest BZ WBK.

Marża wynosi 0,99 p.p., prowizja jest dwuprocentowa, ale za to bank nie wymaga wykupienia żadnych dodatkowych produktów, z wyjątkiem założenia konta. Najlepsza oferta kredytu w euro jest w MultiBanku i mBanku. Marża wynosi 2,4 p.p., ale trzeba ubezpieczyć spłaty rat i niski wkład. W tych bankach można też liczyć na bardzo mały spread.

Print Email