Redukujemy koszt kredytu

Koszty kredytowe, wbrew pozorom, wcale nie są kosztami sztywnymi, których nie da się w żaden sposób zmienić. Banki z reguły są otwarte na negocjacje z klientami, a chociaż potencjalne obniżki nie są jakieś spektakularne, to i tak można dzięki nim oszczędzić niemałą kwotę.

Oszczędności przynieść może niższa marża, choć oczywiście w zamian za nią bank naliczy sobie inne opłaty, np. wyższą prowizję. Mimo tego i tak może to być finansowo opłacalne, bo niższa marża w większości przypadków przynosi lepsze korzyści od zerowej prowizji. Nie jest to jednak regułą, więc dla pewności warto to dokładnie wyliczyć i zdecydować, czy mniej oddamy do banku dzięki obniżonej prowizji, czy dzięki zredukowanej marży.

Popularną formą obniżania kosztów jest także sprzedaż wiązana, czyli cross-selling. Na czym to polega? Bank godzi się na redukcję marży bądź prowizji, a my w zamian za to kupujemy dodatkowe produkty, np. ubezpieczenie kredytu. To także nie jest zawsze najkorzystniejsza opcja, bo koszt wykupionych produktów może przewyższać oszczędność, jaką przyniosła obniżka marży. Ponadto, nie zawsze tych dodatkowych produktów potrzebujemy. Na pewno warto rozważyć zakup polisy, która i tak jest obowiązkowa, jednak programy inwestycyjne nie zawsze są warte swojej ceny, dlatego nie każda oferta cross-sellingu zasługuje na naszą uwagę.

PrintEmail

 Donte Jackson Jersey