Będzie kolejna obniżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu nie zdecydowała się na dalsze cięcia stóp procentowych, ma to jednak uczynić w przyszłym kwartale.

Prognozy mówią o obniżkach stóp o około 0,5 p.p., odważniejsze szacunki sugerują spadek o nawet 1,75 p.p. Niemal na pewno do końca roku stawka WIBOR obniży się do poziomu około 2,1 procent, w dłuższej perspektywie stawka ma zejść poniżej poziomu 2 procent. W przypadku kredytów hipotecznych każdy spadek stóp procentowych daje oszczędności na miesięcznych ratach. Na każde sto tysięcy złotych kredytu przypada zniżka o kilkanaście złotych, przy spadku WIBOR do dwóch procent rata obniży się o 30-100 złotych. Z drugiej strony, cięcia stóp procentowych są nieco mylące dla osób, które dopiero teraz zaciągają kredyty hipoteczne.

Faktycznie, ich raty są dziś dość niskie, jednak trzeba pamiętać, że oprocentowanie składa się nie tylko ze stóp procentowych, ale również z marży. A marże w ostatnim roku zostały podwyższone, więc gdy stopy procentowe zanotują wzrost, rata kredytu wyraźnie się podwyższy, bo nie będzie już czynnika niwelującego wysoką marżę. Ponadto, korzystne oprocentowanie pozytywnie wpływa na zdolność kredytową, jednak po podwyżce stawki WIBOR zdolność kredytowa z dnia podpisania umowy może się okazać niewystarczająca. Warto więc w swoich rachubach uwzględnić dodatkowe koszty, jakie na pewno się pojawią po kilku latach spłaty hipoteki.

Print Email