Stopy procentowe wciąż bez zmian

Wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się decyzją o pozostawaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Ale za miesiąc ma dojść do kolejnych cięć w tym zakresie.

Stawka WIBOR już jest niższa, co przekłada się na mniejsze raty kredytowe. Średnio miesięczne zobowiązanie wobec banku będzie o osiem procent niższe, co daje około 80 złotych oszczędności. Do końca roku RPP ma ściąć stopy o 0,25-0,5 p.p., niektórzy przewidują obniżki o prawie 1,75 p.p. Przy takich zmianach, WIBOR za trzy miesiące osiągnie wartość około 2,1 procent, po sześciu miesiącach może nawet zejść poniżej dwóch procent.

Dla kredytobiorców cięcia stóp procentowych to zawsze ułatwienie, bo nawet niewielka obniżka przekłada się na niższe miesięczne raty. Oczywiście, ważne są także pozostałe koszty kredytu, np. marża, ale i tak spadający WIBOR przynosi choćby drobne korzyści finansowe wszystkim kredytobiorcom. Cięcia stóp procentowych są korzystne przede wszystkim dla osób, które kredyt zaciągnęły jeszcze przed początkiem serii cięć. Nowe kredyty tylko pozornie wyglądają na równie korzystne. Banki, chcąc sobie zrekompensować niskie stopy procentowe, naliczają wyższe marże. Te nie są jeszcze odczuwalne, ale gdy oprocentowanie skoczy w górę, wysoka marża da o sobie znać i raty podwyższą się o co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Print Email