Pamiętać o rachunkach

Większość osób co miesiąc musi opłacać przynajmniej kilka rachunków i chyba każdemu zdarzyło się kiedyś zapomnieć o jakiejś płatności.

Przekroczenie terminu zapłaty oznacza karę i odsetki, a czasami jeszcze poważniejsze konsekwencje. Problemów tych można uniknąć korzystając ze stałego zlecenia.

Ta usługa dostępna jest w każdym banku i zwykle jest bezpłatna. Polega na tym, że przelewy do określonych instytucji na określone kwoty wykonuje za nas bank. Dyspozycję można złożyć w każdej chwili i w dowolnym momencie z niej zrezygnować. Stałych zleceń można zmienić kilka, trzeba tylko pamiętać o tym, że muszą to być rachunki regularnie powtarzające się, na przykład abonament za kablówkę albo czynsz.

Posiadacze konta internetowego muszą tylko wybrać odpowiednią opcję i usługa jest już aktywna, przy zwykłym rachunku wystarczy wizyta w banku albo dyspozycja telefoniczna. W sytuacji, gdy rachunki są płacone nieregularnie, a ich kwota różni się między sobą, również można wyręczyć się bankiem.

Taka usługa to polecenie zapłaty. Przykładowo, operator komórkowy wysyła do banku informację o wysokości bieżącego rachunku, a bank przesyła żądaną sumę na konto operatora, a płatnikowi informację o dokonaniu wpłaty.

Przy poleceniu zapłaty klient nie dostaje tradycyjnego rachunku, ale nie musi się obawiać, że jakaś firma naciągnie go na pieniądze – jeśli kwota przelewu była zawyżona, bank po prostu cofa operację i płatnik odzyskuje całą sumę.


Print Email